İSTANBUL MESLEK ODALARI KOORDİNASYONU: "GELECEĞİMİZ İÇİN HAYIR DİYORUZ!" PDF Yazdır
GÜNCEL

İstanbul Meslek Odaları Koordinasyonu tarafından, 23 Mart Perşembe günü, Referandum sürecine ilişkin görüşlerinin kamuoyuyla paylaşıldığı bir basın toplantısı düzenlendi. Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi'nde gerçekleştirilen basın toplantısında; İstanbul Barosu Başkanı Av. Mehmet Durakoğlu, İstanbul Diş Hekimleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Dişhekimi Turhan Atalay, İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Selçuk Erez, Geleceğimiz İçin Muhasebe Yap Platformu adına Erol Demirel, İstanbul Veteriner Hekimleri Odası Yönetim Kurulu Üyesi Necati Bozkurt ve TMMOB İstanbul İKK Sekreteri Cevahir Efe Akçelik birer konuşma yaparak Referanduma ilişkin görüşlerini ilettiler.

İstanbul Meslek Odaları Koordinasyonu adına ortak basın açıklamasını İMOK Sekreteri Hüseyin Demirdizen okudu:

Değerli Basın Emekçileri;

İstanbul Meslek Odaları Koordinasyonu (İMOK) olarak 16 Nisan 2017 tarihinde yapılacak olan referandum için görüşlerimizi paylaşmak için buradayız.

Devamını oku...
 
ALTERNATİF NÜKLEER ZİRVE PDF Yazdır
GÜNCEL

Nükleerci tekeller tarafından yapılacak olan ve devlet kurumları tarafından da desteklenen IV. Uluslararası Nükleer Santraller Zirvesi, bir soygun organizasyonu toplantısıdır. 16 milyar Dolar tutarında olduğu açıklanan kirli ranta, uluslararası nükleer tekellerin yerli suç ortakları arama girişimidir. Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği, 8-9 Mart 2017 tarihinde Bakırköy Yunus Emre Kültür Merkezi Turan Tuzcu Sahnesinde düzenleyeceği Alternatif Nükleer Zirvesi'ne tüm halkımızı davet etmektedir.

T.C. Başbakanlığına Bağlı TİKA (Türkiye İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı), Yatırım Destek Ajansı Başkanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Nükleer Sanayi Derneğinin desteğiyle Nükleer Mühendisler Derneğinin ev sahipliğinde 8-9 Mart 2017 tarihlerinde İstanbul'da gerçekleştirilecek 4. Uluslararası Nükleer Santraller Zirvesi'nin tanıtım metninde, "Ortadoğu ve Afrika'daki yeni pazarların tanıtılmasına aracılık ederek Türkiye'deki yerli firmalara 16 milyar dolarlık nükleer santral pazarından pay alabilmeleri için fırsat sunacağı, zirve boyunca Türkiye'deki yerli firmalar, 200'ün üzerinde ticari eşleştirme görüşmeleriyle hem ülke hem de Ortadoğu ve Afrika'daki nükleer santral projelerinde yer almak için yarışacağı" açıkca ilan edilmektedir.

Rant paylaşım zirvesi, kamuoyunu doğru bilgilendirme iddiasıyla yapılsa da halk kitlelerinin katılımına kapalıdır. Elektrik , Makina ve Fizik Mühendisleri Odaları başta olmak üzere, uzman kuruluşlarına, mesleki, demokratik kitle örgütü temsilcilerine, santralın yapılacağı yöre halkının örgütlerine yer verilmeyen etkinliğe tarafsız bilim adamları da davet edilmemiştir.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği, 8-9 Mart 2017 tarihinde Bakırköy Yunus Emre Kültür Merkezi Turan Tuzcu Sahnesinde düzenleyeceği Alternatif Nükleer Zirvesi'ne tüm halkımızı davet etmektedir.

TMMOB İSTANBUL İL KOORDİNASYON KURULU

Program İçin Haberin Devamını Tıklayınız...

Devamını oku...
 
İHRAÇ EDİLEN AKADEMİSYENLERİN YANINDAYIZ PDF Yazdır
GÜNCEL

Anayasa değişikliği referandumunun ülke gündeminde önemli bir yer tuttuğu bu dönemde, "Halka yönelik değil, devlete yönelik" söylemleriyle ilan edilen OHAL, temel hak ve özgürlüklerin ortadan kaldırıldığı, ifade özgürlüğünün yok sayıldığı, toplumun ilerici kesimlerine dönük saldırıların arttığı bir süreç haline dönüştürülmüştür.

Yayımlanan KHK'larla bir yandan yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçlarda kış lastiği kullanılması, seçim döneminde TV kanallarının YSK?nin denetiminden çıkarılması gibi OHAL ile alakası olmayan düzenlemelerle tek adam rejiminin provası yapılırken; bir yandan da yıllardır eğitimin dinselleştirilmesine, ticarileştirilmesine, cinsiyetçi ve ayrımcı politikalara direnen, laik-bilimsel-demokratik ve anadilinde eğitimi savunan, emek, barış ve demokrasi mücadelesi yürüten akademisyenler üniversitelerden ihraç edilmektedir.

OHAL süresince yapılan tüm uygulamalar; açığa alınanların ve KHK'lar ile görevlerinden ihraç edilenlerin yaşadıklarının tamamı, temel hukuk normlarına dahi uymamaktadır.

TMMOB İstanbul İl Koordinasyonu olarak, aralarında TMMOB Şehir Plancıları Odası İstanbul Şube Yönetim Kurulu üyelerinin de bulunduğu ihraç edilen akademisyenlerle dayanışma içinde olduğumuzu ve sürecin takipçisi olacağımızı bildirir, üniversitelerinden ve öğrencilerinden uzaklaştırılan tüm bilim insanlarının dilerlerse TMMOB binalarında derslerine devam edebileceklerini kamuoyuna saygıyla duyururuz.

Cevahir Efe AKÇELİK

TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri

 

 

 
TMMOB YÜRÜTME KURULU İLE TMMOB İSTANBUL İKK ORTAK TOPLANTISI YAPILDI PDF Yazdır

TMMOB Yürütme Kurulu üyeleri ile İstanbul İl Koordinasyon Kurulu ortak toplantısı, 4 Şubat 2017 tarihinde İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi toplantı salonunda gerçekleştirildi. "Başkanlık sistemine, tek adam diktasına karşı Hayır" başlığıyla gerçekleştirilen toplantıda TMMOB örgütlülüğünün Anayasa değişikliği ve referandum sürecine ilişkin eylem planı konuşuldu.

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, toplantının ardından gerçekleştirilen basın açıklamasında ?HAYIR! MÜCADELE EDECEĞİZ! BAŞARACAĞIZ!? başlıklı metni kamuoyuyla paylaştı:

HAYIR! MÜCADELE EDECEĞİZ! BAŞARACAĞIZ!

15 yıllık AKP iktidarında ülkemiz, siyasal sistemi köklü bir şekilde değiştiren rejim değişikliğine doğru sürüklenmektedir. Mevcut anayasanın 58 maddesini değiştiren ve 21 maddesini yürürlükten kaldıran kanun teklifi, temel demokrasi normlarından yoksun, yasama şekli, uygulama esasları, tekniği ve içeriği içerisinden büyük hatalar barındırmaktadır.

Bunlarla beraber ülkemizde yaşayan insanların, bu değişikliğin kapsamı hakkında sağlıklı bir bilgi dahi edinemediği; demokratik ve bilimsel ortamlarda tartışılmadan, demokratik mesleki kitle örgütlerinin, baroların, anayasa hukukçularının, üniversitelerin ve en temel bileşen olan halkın görüş bildiremediği bir kanun teklifi, halktan kaçırılarak büyük bir hızla meclisten geçirildi.

Kanun teklifinin tartışılması şöyle dursun, milletvekillerinin oy kullanma biçimleri bile utanç verici bir hal almıştır. İktidar partisinin milletvekillerinin oylama süresince takındıkları tavır, bu rejim değişikliğinin halka yönelik tavrı ile birebir aynıdır.

Böylesi köklü değişiklikler ancak bir kurucu meclis eli ile yapılabilir. Sistem ve rejim değişimini içeren anayasaların yapım organı aynı zamanda siyasal-toplumsal değişim ve dönüşümlerin kuruluş süreçlerini ifade ve temsil eden bu temel öğeden yoksundur. Bu yoksunlukla beraber, demokrasilerin gereği ve anayasa hukukunun temel normu olan, iktidarların yetkilerinin sınırlandırılması, ilkesi göz önüne alınmamıştır.

Devamını oku...
 
HAYDARPAŞA GARDIR, GAR KALACAK, "HAYIR"LISI İLE O TREN BURAYA GELECEK! PDF Yazdır
GÜNCEL

Tarihi Haydarpaşa Garından ana hat trenlerin seferlerinin durdurulmasının üzerinden 5 sene geçti. Bugüne kadar adı sürekli 'dönüşümle' alınan tarihi garın yineden açılması ve gar olarak kullanılması için mücadele eden Haydarpaşa Dayanışması bir kez daha garın ranta açılmasına izin vermeyeceğini açıkladı.

Haydarpaşa Garı'nın çatısında çıkan yangın sonrası başlayan dayanışma tarafından başlatılan nöbet eylemi, tren seferlerinin kaldırılmasının yıl dönümünde de devam etti.

Dayanışmanın çağrısıyla gar önünde bir araya gelen onlarca kişi, "Haydarpaşa yağmacısından davacıyız", "Haydarpaşa garı ve tren hatları kültürel mirasımızdır" yazılı dövizler ve "Hayır'lısı ile o trenler Haydarpaşa Garına gelecek" yazılı pankart taşıdı.

Basın açıklamasına TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Cevahir Efe AKÇELİK, TMMOB Mimarlar Odası Başkanı Eyüp MUHCU, TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şube Başkanı C.Sami YILMAZTÜRK, KESK Genel Sekreteri Hasan TOPRAK'ın yanı sıra CHP milletvekilleri ve çok sayıda kitle örgütü temsilci de katıldı.Ortak açıklamayı TCDD Emeklisi Tren Şefi Musa Ulusoy yaptı.

Devamını oku...
 
<< Başlangıç < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Son >>

Sayfa 2 / 70

TMMOB'den Haberler

İletişim bilgileri

TMMOB İSTANBUL İL KOORDİNASYON KURULU SEKRETERLİĞİ
TMMOB Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi
Katip Mustafa Çelebi Mah. İpek Sok. No:9 BEYOĞLU Kroki:
View Larger Map
Tel: 0212 252 95 00 Dahili:169
Faks: 0212 249 86 74
Eposta: tmmobist@gmail.com

İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ MECLİSİ

İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ MECLİSİ

SU HAYATTIR, SATILAMAZ!

http://sthp.org/

3. KÖPRÜ YERİNE YAŞAM PLATFORMU

http://kopruyerineyasam.blogspot.com/

Valid XHTML & CSS