TMMOB YÜRÜTME KURULU İLE TMMOB İSTANBUL İKK ORTAK TOPLANTISI YAPILDI PDF Yazdır

TMMOB Yürütme Kurulu üyeleri ile İstanbul İl Koordinasyon Kurulu ortak toplantısı, 4 Şubat 2017 tarihinde İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi toplantı salonunda gerçekleştirildi. "Başkanlık sistemine, tek adam diktasına karşı Hayır" başlığıyla gerçekleştirilen toplantıda TMMOB örgütlülüğünün Anayasa değişikliği ve referandum sürecine ilişkin eylem planı konuşuldu.

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, toplantının ardından gerçekleştirilen basın açıklamasında ?HAYIR! MÜCADELE EDECEĞİZ! BAŞARACAĞIZ!? başlıklı metni kamuoyuyla paylaştı:

HAYIR! MÜCADELE EDECEĞİZ! BAŞARACAĞIZ!

15 yıllık AKP iktidarında ülkemiz, siyasal sistemi köklü bir şekilde değiştiren rejim değişikliğine doğru sürüklenmektedir. Mevcut anayasanın 58 maddesini değiştiren ve 21 maddesini yürürlükten kaldıran kanun teklifi, temel demokrasi normlarından yoksun, yasama şekli, uygulama esasları, tekniği ve içeriği içerisinden büyük hatalar barındırmaktadır.

Bunlarla beraber ülkemizde yaşayan insanların, bu değişikliğin kapsamı hakkında sağlıklı bir bilgi dahi edinemediği; demokratik ve bilimsel ortamlarda tartışılmadan, demokratik mesleki kitle örgütlerinin, baroların, anayasa hukukçularının, üniversitelerin ve en temel bileşen olan halkın görüş bildiremediği bir kanun teklifi, halktan kaçırılarak büyük bir hızla meclisten geçirildi.

Kanun teklifinin tartışılması şöyle dursun, milletvekillerinin oy kullanma biçimleri bile utanç verici bir hal almıştır. İktidar partisinin milletvekillerinin oylama süresince takındıkları tavır, bu rejim değişikliğinin halka yönelik tavrı ile birebir aynıdır.

Böylesi köklü değişiklikler ancak bir kurucu meclis eli ile yapılabilir. Sistem ve rejim değişimini içeren anayasaların yapım organı aynı zamanda siyasal-toplumsal değişim ve dönüşümlerin kuruluş süreçlerini ifade ve temsil eden bu temel öğeden yoksundur. Bu yoksunlukla beraber, demokrasilerin gereği ve anayasa hukukunun temel normu olan, iktidarların yetkilerinin sınırlandırılması, ilkesi göz önüne alınmamıştır.

Devamını oku...
 
HAYDARPAŞA GARDIR, GAR KALACAK, "HAYIR"LISI İLE O TREN BURAYA GELECEK! PDF Yazdır
GÜNCEL

Tarihi Haydarpaşa Garından ana hat trenlerin seferlerinin durdurulmasının üzerinden 5 sene geçti. Bugüne kadar adı sürekli 'dönüşümle' alınan tarihi garın yineden açılması ve gar olarak kullanılması için mücadele eden Haydarpaşa Dayanışması bir kez daha garın ranta açılmasına izin vermeyeceğini açıkladı.

Haydarpaşa Garı'nın çatısında çıkan yangın sonrası başlayan dayanışma tarafından başlatılan nöbet eylemi, tren seferlerinin kaldırılmasının yıl dönümünde de devam etti.

Dayanışmanın çağrısıyla gar önünde bir araya gelen onlarca kişi, "Haydarpaşa yağmacısından davacıyız", "Haydarpaşa garı ve tren hatları kültürel mirasımızdır" yazılı dövizler ve "Hayır'lısı ile o trenler Haydarpaşa Garına gelecek" yazılı pankart taşıdı.

Basın açıklamasına TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Cevahir Efe AKÇELİK, TMMOB Mimarlar Odası Başkanı Eyüp MUHCU, TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şube Başkanı C.Sami YILMAZTÜRK, KESK Genel Sekreteri Hasan TOPRAK'ın yanı sıra CHP milletvekilleri ve çok sayıda kitle örgütü temsilci de katıldı.Ortak açıklamayı TCDD Emeklisi Tren Şefi Musa Ulusoy yaptı.

Devamını oku...
 
GREVE ÇIKAN METAL İŞÇİLERİNİN YANINDAYIZ PDF Yazdır
GÜNCEL

Birleşik Metal-İş Sendikası ile Elektromekanik Metal İşverenleri Sendikası (EMİS) arasında 2200 işçiyi kapsayan grup toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine, Birleşik Metal-İş Sendikası bugün greve başladı.

Emek gaspına karşı haklarını arayan metal işçilerinin aldığı grev kararının Bakanlar Kurulu tarafından yasaklanması, AKP İktidarının emek alanına yönelik saldırılarının boyutunu bir kez daha ortaya koymuştur.

Türkiye`de işçi ve emekçilerin en temel haklarına yönelik saldırıların günden güne arttığı, güvencesiz çalışma koşullarının emekçilere dayatıldığı bir dönemde, metal işçilerinin kararlı mücadelesi ülkemiz açısından son derece önem teşkil etmektedir. Türk Mühendis Mimar Odaları Birliği İstanbul İl Koordinasyon Kurulu olarak, bu onurlu direnişi selamlıyor, grevin başarılı olması için her türlü dayanışmayı göstereceğimizi ve omuz omuza mücadele içinde olacağımızı kamuoyunun bilgisine sunuyoruz.

Cevahir Efe AKÇELİK

TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri

 
MİLLETVEKİLLERİNE MEKTUP PDF Yazdır
GÜNCEL

TMMOB İSTANBUL İKK Bileşeni Odalarımızın başkanları yaptıkları ortak açıklama ile diktatörlük anayasası sayılabilecek anayasa değişikliği konusunda İstanbul Milletvekillerini uyararak değişikliğe destek vermemeleri çağrısında bulundular. Tek tek tüm milletvekillerine iletilen mektupta "Halkın temel hak ve özgürlüklerini güvenceye almayan, sosyal hukuk devleti normlarından, hukukun üstünlüğünden ve kuvvetler ayrılığından yoksun, toplumsal, politik örgütlenmelerin hazırlanmasında öncü bir rol üstlenmediği, demokratik koşullarda özgürce tartışılmayan hiçbir anayasa değişikliği girişimi Türkiye'de demokrasinin de "istikrarın" da önünü açamaz. Yarın birçok şey için çok geç olabilir. Bu tarihi süreç ülkemiz için önemli bir sınavdır. Bu nedenle demokrasi ve toplumsal barışa inanan tüm milletvekillerini bu pakete "HAYIR" demeye davet ediyoruz." deniliyor. Mektubun tamamı için devamını oku'yu tıklayınız...

Sayın Milletvekili;

Bildiğiniz üzere, 10 Aralık 2016 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına sunulan, 21 maddelik Anayasa değişikliği paketi, Anayasa Komisyonu'ndan 18 madde olarak çıkmıştır. Komisyonun dokuz gün içinde tüm görüşmeleri tamamlayarak oy çokluğu ile kabul ettiği, Anayasa'nın 58 maddesini değiştiren, 21 maddesini de yürürlükten kaldıran bu torba değişiklik paketi, kamuoyu daha ne getirip ne götürdüğünü tam olarak anlayamadan, yeterince bilgilenemeden TBMM Genel Kurulu'na sunulmuştur.

Devamını oku...
 
BU KARANLIĞA DA, BU KARANLIĞI YARATANLARA DA TESLİM OLMAYACAĞIZ! PDF Yazdır
GÜNCEL

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İstanbul İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nde görevli, Ziraat Mühendisleri Odası İstanbul Şube üyesi 6 mühendis ve çok sayıda kamu emekçisinin hukuksuz bir şekilde açığa alınmasına ilişkin 5 Ocak Perşembe günü bir basın açıklaması gerçekleştirildi. Tarım Orkam-Sen İstanbul Şubesi, KESK İstanbul Şubeler Platformu, TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu, TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi, Ziraatçılar Derneği İstanbul İl Temsilciliği tarafından İstanbul İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü önünde gerçekleştirilen eylemde basın açıklamasını Tarım Orkam-Sen İstanbul Şube Başkanı Şenay Elhüseyni okudu.

Devamını oku...
 
<< Başlangıç < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Son >>

Sayfa 2 / 69

TMMOB'den Haberler

İletişim bilgileri

TMMOB İSTANBUL İL KOORDİNASYON KURULU SEKRETERLİĞİ
TMMOB Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi
Katip Mustafa Çelebi Mah. İpek Sok. No:9 BEYOĞLU Kroki:
View Larger Map
Tel: 0212 252 95 00 Dahili:169
Faks: 0212 249 86 74
Eposta: tmmobist@gmail.com

İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ MECLİSİ

İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ MECLİSİ

SU HAYATTIR, SATILAMAZ!

http://sthp.org/

3. KÖPRÜ YERİNE YAŞAM PLATFORMU

http://kopruyerineyasam.blogspot.com/

Valid XHTML & CSS