İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ VE YÜKLENİCİ FİRMA YETKİLİLERİNE SORUYORUZ? PDF Yazdır
ODALAR

İstanbul Kadıköy'de, Kurbağalıdere ıslah çalışmaları kapsamında Yoğurtçu Parkı'ndaki hafriyatı taşıma işinde kullanılan kamyon, parkta gezen 23 yaşındaki Şule İdil Dere'ye çarpmış, Dere hayatını kaybetmişti. TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Yüklenici Firma yetkililerine sorular soran bir basın metni kamuoyu ile paylaşıldı. Açıklamanın tam metni şöyle:

"Kurbağalıdere ıslah çalışmaları kapsamında çalışma yapan 34 AJ 4681 plakalı hafriyat kamyonu 13.05.2016 tarihinde Yoğurtçu Parkı'nın içerisindeki yaya yolunda yürüyüş yapan İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi öğrencisi 23 yaşındaki Şule İdil Dere'ye çarparak ölümüne sebep olmuştur.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Kadıköy, Kurbağalıdere Eski DMO-Kalamış Arası Islah Çalışması İnşaatı yapım işi ihalesi 14.11.2012 tarihinde yapılmış ÖZKA İnşaat Anonim Şirketi, AKM Yapı Taahhüt San. ve Tic.Ltd. Şti. tarafından 49958.607,50 TRY bedelle iş alınmış olup işin süresi 400 gün olarak belirlenerek bitiş tarihi 20.12.2013 olarak kamuoyuna duyurulmuştur.

Devamını oku...
 
PANEL: ÖZEL İSTİHDAM BÜROLARI YASASI NE GETİRİYOR PDF Yazdır
GÜNCEL

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

"Özel İstihdam Büroları Yasası, Kiralık İşçilik (Kölelik) Nedir? Özel İstihdam Büroları Yasasının Mühendis, Mimar, Şehir Plancılarına Etkileri" paneli Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Konferans Salonunda gerçekleştirildi. 20 Mayıs 2016 Cuma günü yapılan Panelde Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Sedat DUREL ve DİSK Birleşik Metal İş Sendikası Uzmanlarından Alpaslan SAVAŞ konuşmacı olarak yer aldılar.

 
SOMA'YI UNUTMADIK, UNUTMAYACAĞIZ, UNUTTURMAYACAĞIZ PDF Yazdır
GÜNCEL

Soma'da 13 Mayıs 2014'te yaşanan ve 301 madenci canımızı yitirdiğimiz iş cinayetinin üzerinden 2 yıl geçti. Bu iki yılda neredeyse hiçbir şey yapılmadı. Ne ailelerin acısını biraz olsun hafifletecek bir hukuki süreç yaşanıyor ne de faciaların önlenmesine ilişkin bir adım atılmış durumda. Tam tersi yeni facialara davetiye çıkartılıyor. TMMOB, DİSK, KESK ve TTB olarak bu facianın sorumlularının peşini bırakmayacağız. Verilen sözleri tutmayan, hiçbir önlem almayan sorumluların er ya da geç yargılanması için mücadele edecek ve Soma'yı unutmayacak, unutturmayacağız.

13 Mayıs'ta Galatasaray'da TMMOB, DİSK, KESK ve TTB tarafından yapılan basın açıklamasını İKK Sekreterimiz Cevahir Efe Akçelik okudu. Basın açıklaması şöyle:

SOMA'YI UNUTMADIK, UNUTTURMAYACAĞIZ

Değerli Basın Mensupları

Bugün, Soma'da 13 Mayıs 2014'te meydana gelen ve 301 canımızı yitirdiğimiz yüzyılın en büyük iş faciasının ikinci yıldönümü. 301 canımızın acısı hala yüreğimizde.

13 Mayıs'ta Soma'da yaşamını yitiren tüm maden emekçilerini saygıyla anıyor, yakınlarına ve tüm maden emekçilerine bir kez daha başsağlığı diliyoruz.

Bugün, bu acıyı unutturmamak için, böyle acıların bir kez daha yaşanmaması için alanlardayız.

Devamını oku...
 
TMMOB İSTANBUL İKK BASIN AÇIKLAMASI: ÖZEL İSTİHDAM BÜROLARI YASASI GERİ ÇEKİLSİN! PDF Yazdır
GÜNCEL

Şu an mecliste görüşülmekte olan Özel İstihdam Büroları yasası ile ilgili İKK Sekreterimiz Cevahir Efe Akçelik tarafından yayınlanan basın bülteni:

ÖZEL İSTİHDAM BÜROLARI YASASI GERİ ÇEKİLSİN!

Kamuoyunda 'kiralık işçilik yasası' olarak bilinen İş Kanunu ile Türkiye İş Kurumu Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nın görüşmeleri, dün itibariyle TBMM Genel Kurulu'nda başladı.

TBMM özel istihdam büroları aracılığı ile geçici iş ilişkisi kurulmasının yasalaşmasını hedefliyor. Kamuoyuna güvenceli esneklik adı altında servis edilen ve kiralık işçilik olarak bilinen bu tasarı tüm çalışanlar için büyük bir tehlikeyi barındırıyor.

Tasarının her ne kadar kadın işçileri, ev içi emeği ve tarım işçilerini gözetmek için hazırlandığı ifade edilse de gerçek bundan bir hayli uzakta. Gerçeklikte Özel İstihdam Büroları aracılığı ile işverenlerin asıl iş koluna dahil olan işler için de işçi kiralayabilecekleri temelini taşıyor. Yani geçmişte asıl işkolunu kapsamayan taşeron sistemi sınırsızlaştırılıyor. Böylelikle asıl işverenle hukuki bir bağı kalmayan işçiler istendiği anda işten çıkartılabilecek ve işçilerin örgütlenme hakları da fiilen ellerinden alınmış olacak.

Devamını oku...
 
ON BİNLER 1 MAYIS`I BAKIRKÖY`DE KUTLADI PDF Yazdır
GÜNCEL

1 Mayıs Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü Türkiye`nin dört bir yanında olduğu İstanbul`da da coşkulu bir şekilde kutlandı. İktidarın gerici politikalarının protesto edildiği Bakırköy Meydanı'nda laiklik vurgusu öne çıktı.

 

 

 

 

 

 

 

1 Mayıs İstanbul'da bu yıl Bakırköy halk pazarı alanında kutlandı. DİSK, KESK, TMMOB ve TTB'nin çağrısıyla düzenlenen miting saat 13.00'te saygı duruşu, DİSK Korosu'nun 1 Mayıs Marşı ile Enternasyonel Marşı'nı okumasıyla başladı.

 

Mitingde ilk sözü alan DİSK Genel Başkanı Kani Beko, Taksim'in 1 Mayıs için önemine vurgu yaparak "Taksim'de 1977'te katledilen arkadaşlarımızın katilleri bulununcaya kadar, hesap soruluncaya kadar 1 Mayıs'ı Taksim'de kutlamaktan vazgeçmeyeceğiz, kimse vazgeçiremez" dedi.

Devamını oku...
 
<< Başlangıç < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Son >>

Sayfa 10 / 70

TMMOB'den Haberler

İletişim bilgileri

TMMOB İSTANBUL İL KOORDİNASYON KURULU SEKRETERLİĞİ
TMMOB Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi
Katip Mustafa Çelebi Mah. İpek Sok. No:9 BEYOĞLU Kroki:
View Larger Map
Tel: 0212 252 95 00 Dahili:169
Faks: 0212 249 86 74
Eposta: tmmobist@gmail.com

İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ MECLİSİ

İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ MECLİSİ

SU HAYATTIR, SATILAMAZ!

http://sthp.org/

3. KÖPRÜ YERİNE YAŞAM PLATFORMU

http://kopruyerineyasam.blogspot.com/

Valid XHTML & CSS