TMMOB İSTANBUL İKK BASIN AÇIKLAMASI: ÖZEL İSTİHDAM BÜROLARI YASASI GERİ ÇEKİLSİN! PDF Yazdır
GÜNCEL

Şu an mecliste görüşülmekte olan Özel İstihdam Büroları yasası ile ilgili İKK Sekreterimiz Cevahir Efe Akçelik tarafından yayınlanan basın bülteni:

ÖZEL İSTİHDAM BÜROLARI YASASI GERİ ÇEKİLSİN!

Kamuoyunda 'kiralık işçilik yasası' olarak bilinen İş Kanunu ile Türkiye İş Kurumu Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nın görüşmeleri, dün itibariyle TBMM Genel Kurulu'nda başladı.

TBMM özel istihdam büroları aracılığı ile geçici iş ilişkisi kurulmasının yasalaşmasını hedefliyor. Kamuoyuna güvenceli esneklik adı altında servis edilen ve kiralık işçilik olarak bilinen bu tasarı tüm çalışanlar için büyük bir tehlikeyi barındırıyor.

Tasarının her ne kadar kadın işçileri, ev içi emeği ve tarım işçilerini gözetmek için hazırlandığı ifade edilse de gerçek bundan bir hayli uzakta. Gerçeklikte Özel İstihdam Büroları aracılığı ile işverenlerin asıl iş koluna dahil olan işler için de işçi kiralayabilecekleri temelini taşıyor. Yani geçmişte asıl işkolunu kapsamayan taşeron sistemi sınırsızlaştırılıyor. Böylelikle asıl işverenle hukuki bir bağı kalmayan işçiler istendiği anda işten çıkartılabilecek ve işçilerin örgütlenme hakları da fiilen ellerinden alınmış olacak.

Devamını oku...
 
ON BİNLER 1 MAYIS`I BAKIRKÖY`DE KUTLADI PDF Yazdır
GÜNCEL

1 Mayıs Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü Türkiye`nin dört bir yanında olduğu İstanbul`da da coşkulu bir şekilde kutlandı. İktidarın gerici politikalarının protesto edildiği Bakırköy Meydanı'nda laiklik vurgusu öne çıktı.

 

 

 

 

 

 

 

1 Mayıs İstanbul'da bu yıl Bakırköy halk pazarı alanında kutlandı. DİSK, KESK, TMMOB ve TTB'nin çağrısıyla düzenlenen miting saat 13.00'te saygı duruşu, DİSK Korosu'nun 1 Mayıs Marşı ile Enternasyonel Marşı'nı okumasıyla başladı.

 

Mitingde ilk sözü alan DİSK Genel Başkanı Kani Beko, Taksim'in 1 Mayıs için önemine vurgu yaparak "Taksim'de 1977'te katledilen arkadaşlarımızın katilleri bulununcaya kadar, hesap soruluncaya kadar 1 Mayıs'ı Taksim'de kutlamaktan vazgeçmeyeceğiz, kimse vazgeçiremez" dedi.

Devamını oku...
 
TTB, DİSK, KESK ve TMMOB: 1 Mayıs'ta Bakırköy'de Buluşuyoruz PDF Yazdır
GÜNCEL

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB, DİSK Genel Merkezi'nde gerçekleştirdikleri basın toplantısıyla 1 Mayıs 2016 İstanbul programını açıkladılar.

Basın toplantısına DİSK Genel Başkanı Kani Beko, KESK Eş Genel Başkanı Lami Özgen, TTB İkinci Başkanı Prof. Dr. Raşit Tükel ve TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Süleyman Solmaz katıldı.

DİSK Genel Başkanı Kani Beko'nun yaptığı açıklamada, İstanbul Taksim?de düzenlenmek istenen 1 Mayıs kutlamalarına dair taleplerinin İstanbul Valiliği?ne tepeden inen bir emirle reddedildiği belirtildi.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin ve Türkiye'deki yerel mahkemelerin İstanbul 1 Mayıs kutlamalarının Taksim'de yapılmasına ilişkin verdikleri kararların aktarıldığı açıklamada, dört örgüt tarafından düzenlenen 10 Ekim Emek-Barış-Demokrasi mitinginde yaşanan katliam ve ardından açığa çıkan gerçekler hatırlatıldı ve Taksim'de 1 Mayıs talebi karşısında "bizlerin güvenliğini sağlamakla yükümlü olan idare, güvenliğimize kast edeceğini açık açık belirtmiştir" denildi.

Devamını oku...
 
22 NİSAN BARIŞ AKADEMİSYENLERİ VE GAZETECİLERLE DAYANIŞMA ÇAĞRISI PDF Yazdır
GÜNCEL

21 Nisan Perşembe 12.30?da Beyazıt'ta İstanbul Üniversitesi Tarihi kapısı önünde

22 Nisan Cuma 10.00'da Çağlayan Adliyesi'ndeyiz...

 

21 Nisan 2016 Perşembe günü Barış Akademisyenleri ve Can Dündar- Erdem Gül duruşmalarına çağrı ve duruşmalara dair kamuoyunda farkındalık yaratmak amacıyla Beyazıt'ta bir forum etkinliği düzenlenecektir. Üniversite mensuplarının ve emek ve meslek örgütü temsilcilerinin söz alarak hükümetin akademik özgürlükleri, düşünce ve ifade özgürlüğünü yok sayan, yargı bağımsızlığını rafa kaldıran ve barış talebini kriminalize eden söz ve uygulamalarını teşhir edeceği bu etkinliğe destek olacak, katılım göstereceğiz.


22 Nisan 2016, Cuma günü ise tutuklu akademisyen dostlarımız #EsraMungan #MeralCamcı #KıvançErsoy ve #MuzafferKaya ile yürekleri barış için çarpan ve sırf mesleklerinin gereğini yerine getirdikleri için yargılanan #ErdemGül ile #CanDündar için Çağlayan Adliyesinde olacağız.

 
TMMOB'YE BAĞLI ODALARDAN ORTAK AÇIKLAMA: HİÇ KİMSE ODALARIMIZI MESLEKİ KAMUSAL, TOPLUMSAL, MESLEKİ YARARLARI SAVUNMAKTAN ALIKOYAMAZ PDF Yazdır
GÜNCEL

 

TMMOB'ye bağlı odalar, Cumhurbaşkanı'nın açıklamaları, iktidarın TMMOB Yasası'nı değiştirme girişimleri ve Yeni Akit gazetesinin yalanları üzerine 16 Nisan 2016 tarihinde bir basın açıklaması yaptı.

Devamını oku...
 
<< Başlangıç < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Son >>

Sayfa 10 / 69

TMMOB'den Haberler

İletişim bilgileri

TMMOB İSTANBUL İL KOORDİNASYON KURULU SEKRETERLİĞİ
TMMOB Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi
Katip Mustafa Çelebi Mah. İpek Sok. No:9 BEYOĞLU Kroki:
View Larger Map
Tel: 0212 252 95 00 Dahili:169
Faks: 0212 249 86 74
Eposta: tmmobist@gmail.com

İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ MECLİSİ

İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ MECLİSİ

SU HAYATTIR, SATILAMAZ!

http://sthp.org/

3. KÖPRÜ YERİNE YAŞAM PLATFORMU

http://kopruyerineyasam.blogspot.com/

Valid XHTML & CSS