TUZLA TERSANELERİNDE İŞ CİNAYETLERİ DEVAM EDİYOR PDF Yazdır
BASIN AÇIKLAMALARI

28 Mayıs 2010

 

 BASINA VE KAMUOYUNA

 

Tuzla Tersanelerinde iş cinayetleri devam ediyor.  Dün yaşanan iş cinayetinde yaşamını yitiren işçi arkadaşımızın ailesine ve yakınlarına başsağlığı, yaralananlara acil şifalar diliyoruz.

 

Tuzla?da faaliyet gösteren Astaş Tersanesi'nde ağırlık kaldırılırken vincin bomu koparak çalışan işçilerin üzerine düştü. Olayda Metin İnanır (23) hayatını kaybederken, Ramazan Kocatepe'nin ise kolu kırıldı.  Bu ölümle birlikte tespit edilebildiği kadarıyla 1985?ten beri tersanelerde ölen işçi sayısı 134'e yükseldi.

 

 

Devamını oku...
 
EMEK ÖRGÜTLERİNİN 26 MAYIS EYLEMİ İÇİN ALANDAYDIK PDF Yazdır
GÜNCEL

 

 

 

26 Mayıs 2010 günü emek örgütlerinin eylemine destek olmak için Beşiktaş İskele meydanında biraradaydık. TMMOB İstanbul İKK Sekreteri Tores Dinçöz'ün okuduğu basın açıklamasını yayınlıyoruz.

Bugün taşeron, 4/B, 4/C gibi güvencesiz çalıştırma biçimleri artık temel çalıştırma biçimi haline getirilmeye çalışılırken ve kriz bahanesiyle yüz binlerce işçi ve emekçi işten atılırken; sendikasız çalıştırma oranı %90?ların üzerine çıkmışken; her ay taşeron çalıştırmanın sonucu olarak onlarca işçi ölüp, onlarcası yaralanırken; işçilere kiralık işçilik adı altında modern kölelik dayatılırken; işsizlerin sayısı milyonlarla ifade edilirken; eğitim, sağlık, su gibi en temel haklara ulaşmak bile zorlaştırılırken 26 Mayıs eylemi hem Tekel İşçilerinin direnişi hem de Türkiyeli emekçiler açısından son derece büyük önem taşımaktadır.

 

Devamını oku...
 
EMEK ÖRGÜTLERİNİN 26 MAYIS EYLEMİNE DESTEK PDF Yazdır
GÜNCEL

Emek örgütlerinin 26 Mayıs Çarşamba günü yapacağı etkinliğe destek olmak ve güç vermek için 12:30da Beşiktaş Meydanında TMMOB İKK olarak basın açıklaması yapacağız.

TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu

 
SUYUN TİCARİLEŞTİRİLMESİNE HAYIR PLATFORMU ÜYELERİ İSTANBUL İL ÇEVRE VE ORMAN MÜDÜRLÜĞÜ ÖNÜNDE EYLEM YAPTI PDF Yazdır
BASIN AÇIKLAMALARI

  

 

  

Suyun Ticarileştirilmesine Hayır Platformu üyeleri bir kez daha hükümeti ve yetkilileri yapılan yanlıştan dönmeleri konusunda uyardı.

Platform üyeleri 24.05.2010 Pazartesi günü saat 11.00de İstanbul İl Çevre ve Orman Müdürlüğü önünde bir araya gelerek Su Hayattır Satılamaz! sloganlarıyla yaşanan olumsuzluklara dikkat çektiler.

Açıklamayı platform bileşenlerinden Tarım Orkam-Sen İstanbul Şube Başkanı Şenay Elhüseyni okudu:

 

BASINA VE KAMUOYUNA;

   

Geçtiğimiz yıl mart ayında İstanbul?da 5. si düzenlenen Dünya Su Forumuna ev sahipliği yapan Çevre ve Orman Bakanlığı, ev sahipliğinden bu yana dereleri, yer altı sularını, ormanları ve yeraltı kaynaklarını daha hızlı gözden çıkarmakta, yeraltı ve yerüstündeki doğal varlıklarımızı küresel sermayenin hizmetine sunmaktadır.

 

Devamını oku...
 
MADEN KAZALARI KADER DEĞİL, İŞ CİNAYETİDİR! PDF Yazdır
BASIN AÇIKLAMALARI

 

Zonguldak Karadon maden ocağında yaklaşık 500 metre derinlikteki patlamanın ardından oluşan göçükte ilk belirlemelere göre 28 maden emekçisi hayatını kaybetti. Kayıp iki işçi ise aranıyor. Ölen işçi kardeşlerimizin yakınlarına başsağlığı diliyoruz.

Madenlerde Yaşanan Kazalar Kader Değil, Özelleştirmecilerin Cinayetidir!

Zonguldak Karadon Maden Ocağında meydana gelen patlamada göçük altnda kalan anlayış, kar için insan hayatını hiçe sayan, ?madenler devletin elinde zarar ediyordu? diye madenleri özelleştiren, kamudan özel sektöre devrederek peşkeş çeken, taşeron çalıştıran, neoliberal düzenin sürdürücüleridir.

Herkese Sağlık Güvenli Gelecek Platformu olarak çeşitli iş kazaları dolayısıyla yaptığımız açıklamalarda ki biz bunlara iş cinayeti diyoruz, iş güvenliğini hiçe sayan ve insan hayatını önemsemeyen bu anlayışı ?iş cinayetlerinin? sorumlusu olarak gördüğümüzü belirtmiş, bu düzenin sahiplerinden hesap sormak için meslek alanlarından yola çıkarak her platformda mücadele edilmesi gerektiğini söylemiştik.   

 

Devamını oku...
 
<< Başlangıç < Önceki 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 Sonraki > Son >>

Sayfa 64 / 70

TMMOB'den Haberler

İletişim bilgileri

TMMOB İSTANBUL İL KOORDİNASYON KURULU SEKRETERLİĞİ
TMMOB Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi
Katip Mustafa Çelebi Mah. İpek Sok. No:9 BEYOĞLU Kroki:
View Larger Map
Tel: 0212 252 95 00 Dahili:169
Faks: 0212 249 86 74
Eposta: tmmobist@gmail.com

İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ MECLİSİ

İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ MECLİSİ

SU HAYATTIR, SATILAMAZ!

http://sthp.org/

3. KÖPRÜ YERİNE YAŞAM PLATFORMU

http://kopruyerineyasam.blogspot.com/

Valid XHTML & CSS