SUYUN TİCARİLEŞTİRİLMESİNE HAYIR PLATFORMU ÜYELERİ İSTANBUL İL ÇEVRE VE ORMAN MÜDÜRLÜĞÜ ÖNÜNDE EYLEM YAPTI PDF Yazdır
BASIN AÇIKLAMALARI

  

 

  

Suyun Ticarileştirilmesine Hayır Platformu üyeleri bir kez daha hükümeti ve yetkilileri yapılan yanlıştan dönmeleri konusunda uyardı.

Platform üyeleri 24.05.2010 Pazartesi günü saat 11.00de İstanbul İl Çevre ve Orman Müdürlüğü önünde bir araya gelerek Su Hayattır Satılamaz! sloganlarıyla yaşanan olumsuzluklara dikkat çektiler.

Açıklamayı platform bileşenlerinden Tarım Orkam-Sen İstanbul Şube Başkanı Şenay Elhüseyni okudu:

 

BASINA VE KAMUOYUNA;

   

Geçtiğimiz yıl mart ayında İstanbul?da 5. si düzenlenen Dünya Su Forumuna ev sahipliği yapan Çevre ve Orman Bakanlığı, ev sahipliğinden bu yana dereleri, yer altı sularını, ormanları ve yeraltı kaynaklarını daha hızlı gözden çıkarmakta, yeraltı ve yerüstündeki doğal varlıklarımızı küresel sermayenin hizmetine sunmaktadır.

 

Devamını oku...
 
MADEN KAZALARI KADER DEĞİL, İŞ CİNAYETİDİR! PDF Yazdır
BASIN AÇIKLAMALARI

 

Zonguldak Karadon maden ocağında yaklaşık 500 metre derinlikteki patlamanın ardından oluşan göçükte ilk belirlemelere göre 28 maden emekçisi hayatını kaybetti. Kayıp iki işçi ise aranıyor. Ölen işçi kardeşlerimizin yakınlarına başsağlığı diliyoruz.

Madenlerde Yaşanan Kazalar Kader Değil, Özelleştirmecilerin Cinayetidir!

Zonguldak Karadon Maden Ocağında meydana gelen patlamada göçük altnda kalan anlayış, kar için insan hayatını hiçe sayan, ?madenler devletin elinde zarar ediyordu? diye madenleri özelleştiren, kamudan özel sektöre devrederek peşkeş çeken, taşeron çalıştıran, neoliberal düzenin sürdürücüleridir.

Herkese Sağlık Güvenli Gelecek Platformu olarak çeşitli iş kazaları dolayısıyla yaptığımız açıklamalarda ki biz bunlara iş cinayeti diyoruz, iş güvenliğini hiçe sayan ve insan hayatını önemsemeyen bu anlayışı ?iş cinayetlerinin? sorumlusu olarak gördüğümüzü belirtmiş, bu düzenin sahiplerinden hesap sormak için meslek alanlarından yola çıkarak her platformda mücadele edilmesi gerektiğini söylemiştik.   

 

Devamını oku...
 
TMMOB, EMEK ÖRGÜTLERİNİN 26 MAYIS EYLEMİNİ DESTEKLEMEKTEDİR PDF Yazdır
GÜNCEL

Emek örgütleri "Başta 4-C olmak üzere güvencesiz, kuralsız, esnek tüm istihdam uygulamalarından vazgeçilmesi; iş güvencesinin sağlanması; kiralık işçilik düzenlemesinin gündemden çıkarılması; çalışma hayatını düzenleyen yasaların ILO ve AB normlarına uyarlanması; çalışanların örgütlenmesi önündeki engellerin kaldırılması; kamu çalışanlarına grevli toplu iş sözleşmeli sendika hakkının güvence altına alınması" için 26 Mayıs günü bir uyarı eylemi gerçekleştirecektir.

TMMOB, 26 Mayıs günü emek karşıtı politikalara "dur" demek için üretimden gelen gücünü kullanacak emek örgütlerinin eylemini desteklemektedir.

TMMOB, dün olduğu gibi bugün de tüm çalışanların sosyal, ekonomik taleplerinin ve emek örgütlerinin mücadelelerinin yanındadır. Mehmet Soğancı
TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı

 

 

 
TMMOB İSTANBUL KENT SEMPOZYUMU-II GERÇEKLEŞTİRİLDİ PDF Yazdır
GÜNCEL

TMMOB 2. İstanbul Kent Sempozyumu TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı?nın açılış konuşmasıyla başladı. 16. Oturumla gerçekleştirilen sempozyumda akademisyenler, sendika ve oda yöneticileri, komisyon ve platform çalışmaları, mahalle dernekleri ve meslek odaları ilgi alanları kapsamında yapmış oldukları bildiri sunuşları ile sempozyumu zenginleştirdiler. İlki 2007 yılında gerçekleştirilen sempozyumun ikincisinde; Neo Liberalizm İstanbul ve Planlama", "Kent Jeolojisi ve Ekolojisi", "Afetler", "İstanbul Peyzajı", "Kent ve Kültür", "Kent ve Sağlık", "Doğal Varlıklar", "Su", "Çevre", "Konut", "Enerji ve Altyapı", "Sosyo Ekonomik Durum ve İşsizlik" ile "Kentli Hakları" başlıklı oturumlar gerçekleştirildi. Sempozyumunikinci günü; "1/100.000 Çevre Düzeni Planı ve Çevreye Etkileri Paneli" ile ilgili forum düzenlendi ve Edirne, Bursa ve Kocaeli İKKyı temsilen katılan konuşmacıların sunumları ile İstanbul Çevre Düzeni Planının çevre illere etkisi değerlendirildi. Dört gün gerçekleştirdiğimiz sempozyuma 600 e yakın izleyici katıldı.

 

Devamını oku...
 
SU YAŞAMIN TEMEL HAKKIDIR SATILAMAZ PDF Yazdır
BASIN AÇIKLAMALARI

 

17 Mayıs 2010 Pazartesi günü İstanbul Büyükşehir Belediyesi önünde Suyun Tcarileştirilmesine Platformu olarak basın açıklaması yapıldı. Basın açıklaması TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Tores Dinçöz tarafından okundu. 

 

Türkiye?de suya dönük saldırılar hızlanarak devam ediyor. Su metalaştırılıyor; su hizmetleri özelleştiriliyor, akarsularımız, yeraltı sularımız satışa çıkarılıyor.

 

Kentlerde özel işletmelere dönüştürülen yerel yönetimler, hizmetlerin fiyatlandırılması adı altında su hizmetini ticarileştiriyor, zam üzerine zam yaparak, kontörlü su sayaçlarını yaygınlaştırarak halkın suya erişim hakkını engelliyor. İstanbul gibi birçok kentte, kent halkı musluktan akan suyu içemiyor, temiz suyu su şirketlerinden satın almaya zorlanıyor. Artık sadece parası olanın suya erişim hakkından söz etmek mümkün. Su hizmetlerinin piyasalaştırılması aynı zamanda hizmetler alanında taşeronlaştırma ve güvencesizleştirmeyle birlikte ilerliyor. İşte güvencesiz çalıştırılan İSKİ işçileri aylardır hakları için direniyorlar.  Açıktır ki suyun piyasalaştırılması önce emekçileri, yoksul halkı ve ev işlerinin emekçisi kadınları vuruyor.

  

 

Devamını oku...
 
<< Başlangıç < Önceki 61 62 63 64 65 66 67 68 69 Sonraki > Son >>

Sayfa 64 / 69

TMMOB'den Haberler

İletişim bilgileri

TMMOB İSTANBUL İL KOORDİNASYON KURULU SEKRETERLİĞİ
TMMOB Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi
Katip Mustafa Çelebi Mah. İpek Sok. No:9 BEYOĞLU Kroki:
View Larger Map
Tel: 0212 252 95 00 Dahili:169
Faks: 0212 249 86 74
Eposta: tmmobist@gmail.com

İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ MECLİSİ

İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ MECLİSİ

SU HAYATTIR, SATILAMAZ!

http://sthp.org/

3. KÖPRÜ YERİNE YAŞAM PLATFORMU

http://kopruyerineyasam.blogspot.com/

Valid XHTML & CSS