GREVE ÇIKAN METAL İŞÇİLERİNİN YANINDAYIZ PDF Yazdır
GÜNCEL

Birleşik Metal-İş Sendikası ile Elektromekanik Metal İşverenleri Sendikası (EMİS) arasında 2200 işçiyi kapsayan grup toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine, Birleşik Metal-İş Sendikası bugün greve başladı.

Emek gaspına karşı haklarını arayan metal işçilerinin aldığı grev kararının Bakanlar Kurulu tarafından yasaklanması, AKP İktidarının emek alanına yönelik saldırılarının boyutunu bir kez daha ortaya koymuştur.

Türkiye`de işçi ve emekçilerin en temel haklarına yönelik saldırıların günden güne arttığı, güvencesiz çalışma koşullarının emekçilere dayatıldığı bir dönemde, metal işçilerinin kararlı mücadelesi ülkemiz açısından son derece önem teşkil etmektedir. Türk Mühendis Mimar Odaları Birliği İstanbul İl Koordinasyon Kurulu olarak, bu onurlu direnişi selamlıyor, grevin başarılı olması için her türlü dayanışmayı göstereceğimizi ve omuz omuza mücadele içinde olacağımızı kamuoyunun bilgisine sunuyoruz.

Cevahir Efe AKÇELİK

TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri

 
MİLLETVEKİLLERİNE MEKTUP PDF Yazdır
GÜNCEL

TMMOB İSTANBUL İKK Bileşeni Odalarımızın başkanları yaptıkları ortak açıklama ile diktatörlük anayasası sayılabilecek anayasa değişikliği konusunda İstanbul Milletvekillerini uyararak değişikliğe destek vermemeleri çağrısında bulundular. Tek tek tüm milletvekillerine iletilen mektupta "Halkın temel hak ve özgürlüklerini güvenceye almayan, sosyal hukuk devleti normlarından, hukukun üstünlüğünden ve kuvvetler ayrılığından yoksun, toplumsal, politik örgütlenmelerin hazırlanmasında öncü bir rol üstlenmediği, demokratik koşullarda özgürce tartışılmayan hiçbir anayasa değişikliği girişimi Türkiye'de demokrasinin de "istikrarın" da önünü açamaz. Yarın birçok şey için çok geç olabilir. Bu tarihi süreç ülkemiz için önemli bir sınavdır. Bu nedenle demokrasi ve toplumsal barışa inanan tüm milletvekillerini bu pakete "HAYIR" demeye davet ediyoruz." deniliyor. Mektubun tamamı için devamını oku'yu tıklayınız...

Sayın Milletvekili;

Bildiğiniz üzere, 10 Aralık 2016 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına sunulan, 21 maddelik Anayasa değişikliği paketi, Anayasa Komisyonu'ndan 18 madde olarak çıkmıştır. Komisyonun dokuz gün içinde tüm görüşmeleri tamamlayarak oy çokluğu ile kabul ettiği, Anayasa'nın 58 maddesini değiştiren, 21 maddesini de yürürlükten kaldıran bu torba değişiklik paketi, kamuoyu daha ne getirip ne götürdüğünü tam olarak anlayamadan, yeterince bilgilenemeden TBMM Genel Kurulu'na sunulmuştur.

Devamını oku...
 
BU KARANLIĞA DA, BU KARANLIĞI YARATANLARA DA TESLİM OLMAYACAĞIZ! PDF Yazdır
GÜNCEL

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İstanbul İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nde görevli, Ziraat Mühendisleri Odası İstanbul Şube üyesi 6 mühendis ve çok sayıda kamu emekçisinin hukuksuz bir şekilde açığa alınmasına ilişkin 5 Ocak Perşembe günü bir basın açıklaması gerçekleştirildi. Tarım Orkam-Sen İstanbul Şubesi, KESK İstanbul Şubeler Platformu, TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu, TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi, Ziraatçılar Derneği İstanbul İl Temsilciliği tarafından İstanbul İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü önünde gerçekleştirilen eylemde basın açıklamasını Tarım Orkam-Sen İstanbul Şube Başkanı Şenay Elhüseyni okudu.

Devamını oku...
 
KARDEŞLİĞİ, BARIŞI, ÖZGÜRLÜĞÜ, LAİKLİĞİ, YAŞAM HAKKINI SAVUNMAYA DEVAM EDECEĞİZ. KORKMUYORUZ, VAZGEÇMİYORUZ! PDF Yazdır
GÜNCEL

 

 

 

 

 

 

 

2016 yılını bitmek bilmeyen katliamlarla kapatan ülkemiz maalesef 2017 yılına da yeni bir katliam ile girdi. 39 insanı yeni yılın ilk saatlerinde gerçekleşen barbarca saldırıda yitirdik. Onlarca insan halen hastanelerde yaşam mücadelesi veriyor. Hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı ve yaralılara acil şifalar diliyoruz.

Ülkeyi yönetenlerin yurttaşlarına karşı en önemli sorumluluklarından biri can güvenliğini sağlamaktır. Ancak her zamanki gibi, bu katliamın ardından da siyasi sorumluluk alan olmadı. Her katliamın ardından terörü lanetleyen açıklamalar yapıp, intikam nutukları atarak bir ülke yönetilemez, yönetilememektedir.

Sorumluluk üstlenmesi gereken sadece yöneticiler değildir. Biz bu ülkenin yurttaşları olarak da sorumluluk üstlenmeliyiz. Evet bugün burada insanlık dışı bir saldırıyı lanetlemek için bir araya geldik. Ancak bizim de sorumluluğumuz terörü, şiddeti, katliamları lanetlemekle sınırlı kalamaz. Bir yurttaş olarak sorumluluğumuz, bir daha böyle trajediler yaşamamak için bizleri yönetenlere soru sormaktır.

Devamını oku...
 
İŞ CİNAYETLERİNDE ASIL SORUMLULAR YARGIDAN KAÇIRILIYOR PDF Yazdır
GÜNCEL

İstanbul Mecidiyeköy'deki Torun Center rezidans inşaatında işçileri taşıyan asansörün 32. kattan yere çakılması sonucu 10 işçinin hayatını kaybettiği Torunlar Faciasının yarın görülecek dava duruşması öncesinde bilirkişi raporuna ilişkin, TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu tarafından basın toplantısı gerçekleştirildi. 26 Aralık 2016 Pazartesi günü MMO İstanbul Şube binasından gerçekleştirilen basın toplantısında, dava avukatlarından Av. Muhammed Taner Avşar, MMO İstanbul Şube YK Başkan Vekili Zafer Güzey yer alırken, açıklama metnini TMMOB İKK Sekreteri Cevahir Efe Akçelik okudu:

İŞ CİNAYETLERİNDE ASIL SORUMLULAR YARGIDAN KAÇIRILIYOR

6 Eylül 2014 tarihinde akşam saatlerinde İstanbul Mecidiyeköy'de eski Ali Sami Yen Stadı arsasında devam eden Torun Center rezidans inşaatında işçileri taşıyan asansör 32. kattan yere çakılarak, 10 işçimiz yaşamını kaybetmiştir. TMMOB İstanbul İKK olarak, öncelikle iş cinayetinde yaşamını kaybedenlerin ailelerinin ve yakınlarının acısını paylaşıyor, sorumluların yargılanması mücadelelerinde daima yanlarında olacağımızı bir kez daha tekrar ediyoruz.

Devamını oku...
 
<< Başlangıç < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Son >>

Sayfa 3 / 70

TMMOB'den Haberler

İletişim bilgileri

TMMOB İSTANBUL İL KOORDİNASYON KURULU SEKRETERLİĞİ
TMMOB Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi
Katip Mustafa Çelebi Mah. İpek Sok. No:9 BEYOĞLU Kroki:
View Larger Map
Tel: 0212 252 95 00 Dahili:169
Faks: 0212 249 86 74
Eposta: tmmobist@gmail.com

İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ MECLİSİ

İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ MECLİSİ

SU HAYATTIR, SATILAMAZ!

http://sthp.org/

3. KÖPRÜ YERİNE YAŞAM PLATFORMU

http://kopruyerineyasam.blogspot.com/

Valid XHTML & CSS